اخبار

آخرین خبرها و مقالات
GPON: ساختار شبکه جی پان

GPON: ساختار شبکه جی پان

۲ آبان, ۱۴۰۱

GPON؛ ساختار شبکه جی پان

با توجه به تصویر بالا می توان ساختار اصلی شبکه GPON را مشخص کرد. در این حالت به این نکته اشاره کرد که تکنولوژی های استفاده شده در ساختار شبکه GPON بر اساس تکنولوژی های 10G EPON و XG-PON1 است. این تکنولوژی ها در حال حاضر در فاز سیگاری هستند. دلیل این امر هم گران بودن ساختار و قطعات این تکنولوژی ها است. با توجه به رشد ساختار این شبکه در کشور های پیشرفته به نظر می رسد در مدت زمان کوتاهی این ساختار در شبکه های شهری و بین شهری در دیگر کشور ها نیز فعال شود.

بخش های اصلی در ساختار شبکه GPON

  • بخش OLT – Optical Line Terminal در این بخش در مراکز مخابراتی قرار دارد و می تواند به بیش از 1000 مشترک فیبر نوری خدمت رسانی کند.
  • بخش ONT/ONU – Optical Network Terminal-Unit که مربوط به کاربران نهایی و منازل می باشد. هر GPON OLT می تواند تا 128 QNT را سرویس دهی کند.
  • اسپلیتر POE که از آن برای انشعاب گیری از ساختار شبکه GPON استفاده می‌شود. اسپلیتر دارای پورت های متفاوت بوده و از 2 تا 128 پورت را پشتیبانی می کند.

با توجه به شکل ارائه شده در بالا برنامه های کاربردی زیاد در شبکه های FTTx در دسترس کاربران شبکه GPON قرار می گیرد. این موارد می تواند شامل صدا، اطلاعات و تصویر و داده های دیگر باشد که برای کاربران در ترمینال های ONU ارسال می‌شود.

در این حالت سیگنال ها به بسته های اتر نت تبدیل می شود و سپس با استفاده از پیوند GPON اطلاعات را از طریق فیبر های نوری به OLT منتقل می کنند.

GPON

دیگر مقالات و مطالب مشابه:
سرویس‌های ابری و قابلیت‌های آن‌ها
سرویس‌های ابری و قابلیت‌های آن‌ها

سرویس‌های ابری به مجموعه‌ خدمات و زیرساختی اشاره دارد که بر پایه ابر راه‌اندازی شده‌اند ادامه مطلب...

دیتاسنتر چیست؟

دیتاسنتر چیست؟ به مجموعه‌ای از سرورها، سرویس دهنده ها، زیرساخت‌های ارتباطی/امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته ادامه مطلب...