اخبار

آخرین خبرها و مقالات
تلویزیون اینترنتی (تلویزیون پروتکل اینترنت) چیست؟

تلویزیون اینترنتی (تلویزیون پروتکل اینترنت) چیست؟

۳۰ فروردین, ۱۴۰۱

تلویزیون اینترنتی (IPTV) چیست؟

تلویزیون پروتکل اینترنت (Internet Protocol Television) نسبتاً جدید و در حال تکامل است که مخاطبان می تواند با خریداری و اتصال یک ست تاپ باکس (اندروید باکس) به دستگاه تلویزیون خود وصل کرده و از خدمات مانند: دسترسی به آرشیو فیلم ها و سریال ها، موسیقی، پخش زنده، خرید اینترنتی، بازی آنلاین، بانک آنلاین وغیره بهره مند شوند.

مشخصات تلویزیون اینترنتی

یک سیستمی است که با استفاده از پروتکل اینترنت برای ساخت یک شبکه، و خدمات تلویزیون دیجیتال ارائه می شود، که این خدمات می تواند توسط اتصال پهنای باند وسیع در اختیار کاربر قرار گیرد. برخی کاربران خدمات IPTV را به همرا خدمات ویدیویی و اینترنتی مانند دسترسی به وب از VOIP دریافت کنند. در دنیای تجارت ترکیب از IPTV ، VOIP دسترسی به اینترنت از راه دور Triple play که اجرای سه گانه می نامند.

پهنای باند تلویزیون تعاملی

پهنای باند به این معنی است که برای انتقال داده توسط اتصال شبکه رابطه می دهد اشاره کند. پهنای باند نشان دهند مجموع فاصله بین بالا ترین و پایین ترین سیگنال بر روی کانال های مخابراتی است. برای بهتر شناختن این واژه ما می توانیم یک اتوبانی را در نظر بگیریم و معمولاً اتوبان دارای چند خط (line) یا باند (band) است. که ظرفیت بزرگراه را معین می کند، مثلاً اگر بزرگراه دارای 2 خط باشد، طبیعتاً به طور هم زمان و از یک نقطه از بزرگراه فقط دو ماشین امکان عبور دارند. و اگر بزرگراه دارای 4 خط باشد و یا باند باشد و به طور همزمان 4 ماشین امکان عبور دارند. صدا روی پروتکل اینترنت، که مخفف آن (VOIP) گروه از تکنولوژی می گویند که برای انتقال صدا و چند رسانه از آن استفاده می کند. VOIP با عنوان تلفون IP، تلفن اینترنتی، نیز شناخته می شود.

سیستم آی پی تی وی چگونه کار میکند؟

در حقیقت تلویزیون اینترنتی آی پی تی وی برخلاف تلویزیون های سنتی که فقط می توانند محتوا را به صورت زنده پخش کنند، iptv دارای سرورهایی است که محتوا را روی آنها ذخیره می کند. این مهم به کاربران این آزادی را می دهد که هر وقت دوست داشتند برنامه های خود را مشاهده کنند. بعد از اینکه کاربر قصد تماشای برنامه ای را دارد، آن محتوا به قالب دیجیتال تبدیل می شود و از طریق پروتکل اینترنت به دستگاه iptv تحویل داده می شود. تلویزیون سنتی سیگنال های آنالوگ را مستقیماً از طریق کابل به کاربران می فرستد تا فقط به محتوای پخش زنده دسترسی داشته باشند. در این موارد، کاربران تنها می توانند آنچه را که از طریق دستگاه های ضبط خارجی مشاهده می کنند را تماشا کنند. اما برای اینکه همۀ موارد بالا امکان پذیر باشد، تلویزیون باید بتواند سیگنال های دریافت شده از طریق پروتکل اینترنت را بخواند. متأسفانه، تلویزیون های قدیمی نمی توانند سرویس iptv را درست در لحظه تنظیم کنند زیرا اکثر آنها توانایی خواندن سیگنال های دریافت شده را ندارند. اگر شما تلویزیونی دارید که با سیستم iptv سازگار نیست، باید اقدام به خرید گیرنده آی پی تی وی کنید.

استفاده های تلویزیون تعاملی

بجز استفاده های خانگی، استفاده دیگر تلویزیون تعاملی در هتل و هتلداری می باشد. در کنار امکانات بیان شده در بالا، ارائه انواع سرویس های الکترونیکی هتلداری توسط تلویزیون درون اتاقها امکانپذیر است.

نکات مهم در خرید IPTV

    • به برخی از سرویس های بارز تلویزیون های تعاملی اشاره میکنیم:
    • سازگاری با دستگاه های مختلف:تعدادی از شرکت های ارائه دهنده آپی پی تی وی ممکن است فقط با استفاده از تلویزیون هوشمند یا رایانه شخصی و اتصال به اینترنت برنامه ای را پخش کنند. در حالی که برخی دیگر گزینه های پخش مستقیم در تعدادی از دستگاه های مختلف را ارائه می دهند. سازگاری با دستگاه های دیگر به این معناست که می توان از طریق گوشی همراه و تبلت نیز برنامه مورد نظر را تماشا کرد..
    • لیست کانال ها و برنامه های تلویزیونی:اساساً از مهمترین دلایل خرید سرویس آی پی تی وی می تواند لیست کانال ها باشد. با وجود صدها گزینه موجود، یافتن یک برنامه مناسب برای رفع نیازها امری حیاتی است. حتماً کانال های موجود در هر برنامه را با توجه به چیزهایی که می خواهید تماشا کنید در نظر بگیرید؛ خواه طرفدار ورزش باشید، خواه علاقه مند به اخبار یا کانال های فیلم!.
    • دسترسی در هر زمان و هر کجا:دسترسی به محتوا در هر زمان و هر کجا برای مشتریان اهمیت فزاینده ای دارد. با وجود این ویژگی مشتریان می توانند هر زمان و هر کجا که بخواهند به شبکه های آی پی تی وی دسترسی پیدا کنند. این بدان معناست که کاربران می توانند آنچه را که می خواهند از طریق تلویزیون یا حتی از طریق دستگاه های تلفن همراه خود ببینند.
    • قیمت آی پی تی وی:هنگام انتخاب محصول نهایی، قیمت iptv مهم است. قیمت برحسب تعداد کانال ها، قابلیت نصب بر روی اندروید باکس، موبایل، رسیور، لپ تاپ و تلویزیون، عدم نیاز به VPN، سرورهای اختصاصی، مقدار پهنای باند و موارد دیگر تعیین می شود. همچنین فروش آی پی تی وی برحسب اشتراک ماهانه و سالانه و نصب و فعال سازی تنظیمات نیز می تواند قیمت ها را دستخوش تغییرات قرار دهد.
دیگر مقالات و مطالب مشابه:
دیتاسنتر (Data Center) چیست؟
دیتاسنتر چیست

دیتاسنتر چیست؟ دیتاسنتر یا مرکز داده مجموعه ای از سرورها هستند که امور پردازش،ذخیره سازی ادامه مطلب...

پورتال طراحی سایت AGNHost
طراحی سایت مشهد

شرکت امواج گستر نوین جز برترین و حرفه ای ترین شرکت ها در زمینه طراحی ادامه مطلب...