اخبار

آخرین خبرها و مقالات
FTTH چیست؟

FTTH چیست؟

۵ خرداد, ۱۴۰۰

FTTH چیست؟

FTTH چیست؟ FTTH چگونه کار می کند؟
Fiber to the home (FTTH) یک سیگنال ارتباطی روی فیبرنوری است که از سمت سوییچ های مخابرات به منازل تحویل داده می شود. بنابراین جایگزین زیرساخت های مسی مانند سیم تلفن است. فیبر به خانه یک روش نسبتا جدید است که به سرعت در حال رشد بوده و سرعت و پهنای باند بالاتری (حدود 250 برابر سریعتر) را به مصرف کنندگان ارائه می دهد. و بنابراین از این طریق براحتی می توان اینترنت، تلویزیون، امنیت و خدمات صوتی را نیز فعال کرد. فیبرنوری یک رشته بسیار شفاف شیشه ای است که به نازکی تار موی انسان است. نور داخل کابل فیبرنوری و داخل هسته آن بازتاب پیدا می کند و از آنجا که روکش فیبر که به آن Clad نیز می گویند هیچ نوری را از هسته جذب نمی کند لذا موج نور فواصل بزرگی را می تواند داخل هسته طی کند.
FTTH چیست؟
قبل از آنکه بگوییم FTTH چیست بهتر است راجع به عبارت FTTX صحبت کنیم.
FTTx به ساختارهای مختلف انتقال سیگنال توسط فیبر نوری (همراه با کابل مسی) اشاره می کند.
از جمله این ساختارها می توان به FTTC ,FTTB ,FTTC ,FTTN و FTTO و….. اشاره کرد.
FTTH و FTTO تنها ساختارهایی هستند که تماماً توسط فیبر نوری پیاده سازی می گردد.
در ساختار FTTH ، فیبرنوری از مرکز تلفن محلی (OLT) تا تجهیزات مشترک ( ONT) ادامه می یابد.
این ساختار حالت ایده آل برای مشترک بوده .
ولی هزینه کلی آن نسبت به سایر روش‌ها (هم برای اپراتورها و هم برای کاربران) گران تمام می شود.
در واقع در این تکنولوژی FTTX پیشروی فیبرهای نوری به سمت منازل مشترکین در شبکه دسترسی اتفاق می افتد.
ارتباطات پهن باند فیبر به خانه، یا همان FTTH ،معرف ارتباطات کابل فیبرنوری برای اماکن به صورت اختصاصی می باشد.
این چنین سیستم ها که بر اساس نور هستند.
توان انتقال انبوهی از اطلاعات به شکل کارآمدتری از قبیل: تلفن، ویدیو، داده و غیره را در مقایسه با شیوه سنتی کابل های مسی با قیمتی تقریباً مساوی دارا هستند. FTTH برای کارکردن به هر دو شبکه فعال (Active) و منفعل (Passive) نیاز دارد.
شبکه های Fiber-to-the-home ، برای ارایه سرویس های broadband به کاربران نهایی از طریق فیبر طراحی گردیده اند.
شبکه برای ارائه سرویس های ارتباطی، شامل زیرساخت فیبر passive و تجهیزات active می باشد.

FTTX چیست؟
با پیشرفت و گسترش اینترنت و در نتیجه تولید داده‌های حجیم، نیاز به انتقال این داده‌ها با سرعت بالا در دهه اخیر بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود. به عبارت دیگر، خطوط ارتباطی قدیمی مبتنی بر زوج سیم‌های مسی و بی‌سیم (Wireless)، توانایی فراهم کردن پهنای باند شبکه‌های مخابراتی جدید را ندارند.
همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، در حال حاضر بهره‌گیری از فیبر‌های نوری گزینه‌ای مناسب جهت رفع این مشکل است. در واقع با جایگزین کردن خطوط انتقال مسی با فیبر‌های نوری در شبکه‌های مخابراتی و کامپیوتری، می‌توانیم شبکه‌ای پهن‌باند با سرعت انتقال بالا داشته باشیم. چنین شبکه‌های مخابراتی که در آن‌ها از فیبرهای نوری استفاده شده است، غالباً به شبکه‌های FTTX معروف هستند. FTTX که کوتاه شده عبارت Fiber To The X است، برای هر ساختار شبکه پهن‌باندی استفاده می‌شود که از فیبر‌ نوری در تمام یا قسمتی از آن استفاده شده باشد.
امروزه به دلیل ظرفیت زیاد فیبر‌های نوری و امکان ارائه سرویس‌های مختلف علاوه بر تلفن و اینترنت، به خصوص IPTV، کابل‌های مسی به مرور در حال جایگزین شدن با فیبرهای نوری هستند. خوشبختانه در کشور عزیزمان ایران نیز، شرکت مخابرات ایران همگام به جامعه جهانی در حال بروز رسانی خطوط انتقال داده و استفاده از فیبر‌های نوری است.

FTTH چیست؟
در دو سناریو FTTH و FTTB بین مرکز مخابرت و کاربر نهایی به طور تمام از فیبر نوری استفاده شده است. حروف H و B در دو عبارت مذکور به Home و Building\Business اشاره دارند. در واقع منظور از FTTH (کوتاه شده عبارت Fiber To The Home) این است که از مرکز مخابرات تا منزل کاربر، فیبر نوری استفاده شده است. FTTB (کوتاه شده عبارت Fiber To The Building\Business) نیز ساختاری شبیه به FTTH دارد. با این تفاوت که فیبر نوری به جای یک منزل مسکونی یا تک واحد (اداری – مسکونی) به یک ساختمان چندین طبقه وارد می‌شود و آنگاه توسط مودم‌هایی، سرویس‌های مختلف بین کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود. بدیهی است سرعت و پهنای‌باندی که سناریو FTTH برای هر کاربر فراهم می‌کند، بیشتر از سناریوی FTTB است.
دو عبارت Fiber To The Cabinet و Fiber To The Node نیز برای سناریو‌هایی به کار می‌روند که فیبر نوری تا مکان مشخصی (تا دستگاه ONU) کشیده شده و از آن مکان تا مکان کاربر از زوج سیم‌های مسی استفاده می‌شود.

تکنولوژی شبکه‌های غیر فعال نوری (Passive Optical Network : PON)
همان‌طور که اشاره کردیم، در اکثر ساختارهای FTTX از تکنولوژی‌ PON استفاده می‌کنند. ساختار کلی یک شبکه PON در شکل (12) نشان داده شده است. ملاحظه می‌کنید که در شبکه‌های PON از سه طول موج 1310nm , 1490nm , 1550nm استفاده می‌شود.

دیگر مقالات و مطالب مشابه:
GPON چیست؟ جی پان چیست؟
GPON چیست

فناوری GPON - GPON چیست - GPON - PON - FTTH - تکنولوژی GPON - ادامه مطلب...

فناوری GPON چیست؟
فناوری GPON

فناوری GPON (Gigabit Passive Optical Network) یک فناوری Future-Proof است. یعنی ادامه مطلب...